Úžasný prelom v úľave od bolesti

     Ak by som vám povedal o prístroji, ktorý tlmí bolesť, urýchľuje hojenie všetkých druhov rán, zlomenín a je účinný aj pri obehovom, dýchacom, neurologickom, urogenitálnom, gastrointestinálnom, endokrinnom, gynekologickom, imunologickom, zubných a dokonca aj psychologických poruchách a pomáha telu prirodzene preladiť a prekalibrovať jeho vnútornú samoliečebnú schopnosť, myslíte si, že opisujem nejaký prístroj z budúcnosti. Už existuje a to vyše 40 rokov a dnes sa používa v zdravotníckych zariadeniach po celom svete a jeho skutočný názov je SCENAR. Je to zariadenie vo veľkosti diaľkového ovládača a je úžasné ako tak malé zariadenie má tak obrovský vplyv na náš liečebný potenciál. Na Slovensku sa používa výraz skenar a prístroj je oficiálne zaregistrovaný na ŠÚKL SR.

Scenar prístroj

Čo je SKENAR?

      Skenar je všestranný terapeutický prístroj, ktorý obnovuje prirodzený fyziologický stav tela a vytvára lokalizované systémové hojenie. SCENAR je skratka pre Self-Controlled Energo Neuro Adaptive Regulator (v preklade samokontrolujúci energonervoadaptívny regulátor), pôvodne vyvinutý v 80. rokoch ruskými vedcami pre sovietsky vesmírny program. Bol vyvinutý na riešenie medicínskych problémov, ktorým čelia kozmonauti na vesmírnych letoch, ktoré si vyžadovali kompaktný prenosný spôsob liečby bolesti a širokého spektra zdravotných problémov. Zakladateľmi terapie sú profesor neurológie Alexander Revenko a doktor Jurij Viktorovič Gorfinkeľ.

Ako funguje skenar?

 Naše zdravie závisí od neustálej výmeny energie a informácií v tele. Každá funkcia tela je vzájomne prepojená a funguje v harmónii s ostatnými. Ale len dovtedy, pokiaľ túto komunikáciu nenaruší stres, zranenie alebo choroba. Skenar je malé ručné obojsmerné terapeutické zariadenie, ktoré využíva technológiu vyvinutú s cieľom naštartovať vlastnú prirodzenú liečebnú reakciu tela. Skenar komunikuje so všetkými systémami tela prostredníctvom priameho kontaktu prístroja s pokožkou, naladením sa na jeho vnútornú komunikáciu a pochopením potrieb tela zo signálov vysielaných tam a späť. Skenar na tieto signály reaguje jemnými elektrickými impulzmi, ktoré telo považuje za jeho vlastné, komunikuje s nervovým systémom, aby stimuloval aktiváciu maximálneho počtu dôležitých C-vlákien. Špecifické vlastnosti C-vlákien umožňujú produkciu silného analgetického účinku, ktorý je vyvolaný uvoľňovaním neuropeptidov, akonáhle je C-vlákno aktivované. Tým dochádza ku vlastnému procesu hojenia tela tak, aby Vaše telo mohlo opäť fungovať s maximálnou účinnosťou.

Skenar terapia

Skenar terapia sa môže používať bez ohľadu  na typ diagnózy, a preto predstavuje nešpecifický prístup, ktorý však veľmi závisí od schopnosti a rýchlosti tela pacienta reagovať na skenar signál. Liečba bude závisieť od typu a závažnosti poranenia alebo zdravotných ťažkostí. Počas terapie budete sedieť alebo ležať na liečebnom lôžku podľa oblasti, ktorá sa má liečiť. Táto terapia je bezbolestná, neinvazívna, netoxická, nenávyková a môže byť použitá u ľudí akéhokoľvek veku. Vyškolený skenar odborník umiestni zariadenie na vašu pokožku a vy pocítite  jemné brnenie, spôsobené elektrickými impulzmi, ktorých intenzita sa prispôsobuje podľa stupňa citlivosti každého pacienta. Terapeut využíva rôzne metódy a princípy používania skenar zariadenia naštudovaných na odborných kurzoch. Cieľom je dosiahnuť počas liečby zmenu vášho stavu, čo niekedy môže znamenať, že sa môžete cítiť aj horšie. Vopred Vás na to upozorním a považujeme to za dobré znamenie. Znamená to, že Vaše telo reaguje rýchlo a prekonáva potrebné procesy na zmenu. Po takejto reakcii príde veľká úľava. Je aj bežné, že bolesť môže zmiznúť na svojom prvom mieste a potom sa znova objaví na inom. Výsledkom liečby môže byť aj to, že jedna oblasť pomôže pri liečbe iných, starších alebo nevyriešených problémov. Proces hojenia pokračuje dlho po ukončení sedenia, čo má vo všeobecnosti účinok aj na iné nesúvisiace nerovnováhy v organizme.

Frekvencia sedení

Skenar terapia zvyčajne trvá 90 – 120 minút a cieľom je dosiahnuť zmenu vášho stavu nielen počas ošetrenia. Vaše telo bude aj naďalej pociťovať účinky liečby aj po tom, čo odídete a takto sa naučíte oveľa viac vnímať svoje telo a rozumieť mu. Počet sedení sa líši v závislosti od zdravotného stavu jednotlivca podľa toho, či je problém akútny alebo dlhotrvajúci a chronický. Akútne stavy, ako sú čerstvé zranenia, popáleniny, pooperačné rany a akútne zápaly, by sa mali liečiť čo najskôr do 24 hodín. Čím skôr bude poskytnutá skenar terapia, tým lepší účinok bude mať liečba a tým rýchlejšie sa telo zotaví. Počet sedení sa od prípadu k prípadu líši a môže sa pohybovať od 6 do 10. Každé telo je iné a má iný príbeh.

Bolesť a choroba

Liečba bolesti zostáva jedným z najaktuálnejších a najkomplexnejších problémov modernej medicíny. Fyziologickým účelom bolesti je upozorniť nás na chorobný  proces alebo zranenie. Upozorňuje telo na nutnosť vykonať nejaké kroky. Moderná medicína môže ponúknuť lieky, ktoré dokážu len potlačiť vnímanie bolesti. To má však za následok stratu fyziologického významu bolesti a odporuje to biologickému mechanizmu. Bolesť predstavuje chorobný proces, ktorý môže ale aj nemusí byť v mieste bolesti. V skenar terapii bolesť predstavuje aj liečebný proces ako možná reakcia po terapii. Keďže bolesť predstavuje chorobný proces a so skenar terapiou vieme uľaviť človeku od bolesti tak to znamená, že ustúpi aj choroba.

Indikácie – vhodnosť použitia skenar terapie.

Ťažkosti, ktoré dokáže skenar riešiť:

  • bolesťi hlavy, migrény
  • bolesťi krku
  • bolesti ramien
  • bolesťi chrbta
  • bolesti v končatinách
  • bolesti v kĺboch
  • bolesti po zlomeninách
  • pooperačné bolesti
  • tráviace problémy
  • dýchacie problémy
  • lymfatické problémy
  • urologické problémy
  • bolesti karpálneho tunela
  • podporná terapia pri chemoterapii
  • postcovidové problémy
  • športové zranenia

Kontraindikácie – skenar terapia by sa nemala aplikovať v prípade ľudí, ktorí sú:

  • s kardiostimulátorom
  • s implantátmi, ktoré sú poháňané elektroimpulzmi

Skenar terapia nenahrádza priamu, osobnú a profesionálnu lekársku starostlivosť a diagnostiku.